Zëdhënësja Vorpsi bën bilancin e krimit të ditëve të fundit, dhe denoncon emërimet e të inkriminuarve dhe militantëve në Policinë e Shtetit

Mbrëmë Edi Rama shpalli luftë edhe me statistikat e Ministrit Tahiri, në përpjekje për të mbuluar të vërtetën mbi dështimin më të madh në këto 23 vite me rendin dhe sigurinë në vend.

Ja kush është bilanci i javës që po mbyllet:

2 tonë marijuanë me origjinë nga Shqipëria është kapur dje në jug të Italisë.

Dy të vrarë mbrëmë në Tapizë, në një atentat mafioz.

Gjendet kufomë e një personi të vrarë e të torturuar në lumin e Vjosë.

Vritet një biznesmen në Shkodër.

Goditet me armë policia në Sarandë.

Ka shpërthyer sot me tritol një makinë në Berat

Atentate dhe plagosje çdo ditë. Kjo është kronika e zezë e ditëve të fundit.

Kriminaliteti njeh vetëm rritje, pasiguria për jetën është shtuar.

Cilat janë masat që ka ndërmarrë Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit?

Ja disa prej masave më të fundit:

Rrustem Mazreku i përjashtuar nga policia e shtetit për falsifikim të dëftesës së shkollës së mesme, i proceduar penalisht për këtë vepër, është emëruar shef i komisariatit të Hasit.

Ilir Roka, i përjashtuar nga policia për ngjarjen e 9 janarit 2004 ku humbën jetën 21 qytetarë, është emëruar shef i qarkullimit në Vlorë

Alban Elezi i dënuar me 4 vite burg për përfshirjen në një vrasje, është emëruar së fundmi në njësinë e autostradave.

Kjo është situata alarmante e rendit, dhe e degjenerimit të Policisë së Shtetit, me përfshirjen e personave të inkriminuar dhe të militantëve jo profesionistë, të cilët janë në shërbim të partisë dhe përfitimit personal, dhe jo në shërbim të interesave të qytetarëve.