Edhe një herë po ngremë shqetësimin e thellë për ngjarjen e rëndë që ndodhi pardje në Bashkinë Sukth.

Në ambientet ku u zhvillua dy ditë me parë aktiviteti i kandidates së PD për Bashkinë Durrës, Grida Duma u sulmuan në mënyrë të dhunshme dy punonjës të Bashkisë Sukth dhe sekretari i seksionit të PD të fshatit Kullë duke i goditur me mjete të forta dhe tytën e pistoletës dhe kërcënuar me jetë nga përfaqesues të shtabit elektoral të Vangjush Dakos në këtë Bashki.

Komunikata e policisë në menyrë të qëllimshme ka gënjyer duke shpallur në kërkim vetëm dy nga autorët që kanë kryer aktin e dhunshëm.

Sipas filmimeve që ju kemi paraqitur dhe dëshmive të tre të plagosurve tregohet qartë që vecc personave që janë shpallur në kërkim, autor kryesor i sulmit të dhunshëm është Berti Hoxha.

Në këtë mënyrë policia është bërë pjesë e këtij skenari me qendrimin mbrojtes ndaj autorit kryesor i cili nuk u ndalua megjithe kallzimin e bere dhe deshmite e deshmitareve okulare ne vendngjarje.

Dje autoret e ngjarjes moren pjese ne aktivitetet elektorale te Vangjush Dakos ne Bashkine e Sukthit.

Trimerimi i tyre dhe mbeshtetja e policise i beri qe gjate marshimit te karvanit te turpit te Dakos neper Sukth te leshonin kercenime ndaj shtabit te PD ne kete qytet.

Ngjarja e ndodhur ne Sukth eshte mjaft e rende dhe tregon per klimen konfrontuese qe po mundohen te imponojne ne fushate njerezit e Vangjush Dakos dhe mund te jete pararendese e akteve te tjera ne ditet e ardheshme.

Per fat te keq askush nuk e denoi kete ngjarje skandaloze. Qeveria, Ministri i Brendshem dhe Kryeministri heshten dhe vazhdojne te bejne sehir madje me qendrimin e tyre i inkurajojne ata.

I bejme thirrje policise te heqe dore nga angazhimet politike ne fushaten zgjedhore ne Durres, te kryeje detyren duke mos u bere pale me elemente me lidhje kriminale.

I kerkojme Prokurorise te marre masa dhe ndaloje autoret e ngjarjes skandaloze ne Sukth qe nuk eshte i vetmi konfrontim elektoral i kryer nga pasuesit e Vangjush Dakos ne kete fushate.

Askush te mos mendoje se do shpetoje sot apo ne te ardhmen nga forca e ligjit.


Deklaratë për media e n/kryetarit të Partisë Demokratike Edmond Spaho, 29 Maj 2015