Po mbushet një javë që Saimir Tahiri mban të fshehur ndoshta ngjarjen më të rëndë kriminale të kohëve të fundit, grabitjen brenda komisariatit të Vlorës të një furgoni të ngarkuar me 800 kilogramë kanabis.
Furgoni me drogë në të vërtetë nuk është grabitur, por është lejuar të merret, i janë hapur portat.
Sipas informacineve që vijnë nga oficerë të papërfshirë, që kanë bërë të mundur kapjen e kësaj sasie dhe bllokimin e furgonit në komisariat, droga lidhet me kushërinjtë e ministrit, me habilajt e targës AA003GB.
Urdhëri nga lart ka qënë i prerë. Akush të mos flasë, kush hap gojën pushohet nga puna.
Skandali u zbulua pasi guardia di financa kapi pastaj në Itali, këtë sasi droge.
Tahiri mësohet se ka bërë disa lëvizje në Policinë e Vlorës për të kopsitur përfundimisht çështjen, për ta mbuluar atë.
Eshtë larguar nga detyra shefi i kufirit të Vlorës për tu zëvendësuar nga një besnik fanatik i Saimirit, dhe me lidhje të forta me habilajt.
Ja pra deri ku ka mbërritur shteti i Edi Ramës.
Shtet kriminal, me një ministër që nxjerr drogën nga komisariati për ta trafikuar, dhe me oficerë në pika kyçe që emërohen nga bandat dhe trafikantët.
Ky është shteti i Edi Ramës.
Shtet i zhytur në krim, që duhet ta rrëzojmë një orë e më parë për të shpëtuar vendin.
Ka nisur numërimi mbrapsht, me 8 dhjetor ne, shumica e shqiptarëve, do të tregojmë se jemi më të bashkuar e më të fortë se klanet kriminale që sundojnë vendin.


Deklarata për mediat e kreut të Departamentit të rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj, 25 Nentor 2015