Në Sheshin e Lirisë sot ishin të pranishëm artistë dhe student të artit, mes të cilëvë Suela Konjari, aktore, Artan Peqini, pedagog në Universitetin e Arteve, Solen Alla, tenor, Julian Deda, aktor dhe Rudin Sata, tenor në TOB.

Ata ndanë mendimet dhe përjetimet e tyre për gjendjen e kulturës dhe të artistëve në vend sidomos për lirinë dhe vlerësimin e artistëve. Si intelektualë të vetëdijshëm ata folën edhe për gjendjen politike dhe shoqërore dhe sidomos për nevojën e njerëzve për të reaguar dhe për të ngritur zërin.

Atan Peqini, pedagog në Universitetin e Arteve, u shpreh se protesta po fillon një ere e re për Shqipërinë e cila ka nevojë për një republike të re.

Ai tha se “ka ardhur koha që në piedestalin politik shqiptar të ngrihet ndershmëria”

Julian Deda u shpreh se protesta është një leksion qytetarie për të gjithë. “Ju falenderoj për këtë qendresë në këtë çadër sepse është një leksion qytetarie dhe po e ktheni protestën në një institucion. Ne s’duhet të kemi frikë të themi atë që mendojmë pavarësisht nga qeveritë. Duhet ti themi gjërat sepse kështu bëhemi vend më i mirë”, tha Deda.

Rudin Sata, tenor në TOB denoncoi qeverinë që po zhduk memorien e kombit. Ai deklaroi se Durrësi është kthyer në Alepo. “ Bëni si të doni, por edhe sikur një të ngelet në këtë çadër Rudi Sata do jetë këtu në grevë urie”, tha Sata.

Aktorja Suela Konjari, pasi denoncoi krizën e thellë ku e ka futur qeveria artin kërkoi largimin e qeverisë Rama.

Në fjalën e tij Zoti Basha falenderoi dhjetëra mijëra shqiptarë që janë bërë pjesë aktive e protestës, të cilin ai e quajti “të pashoqe në historinë e Shqipërisë”.

“Krah për krah me qytetarët në këtë protestë janë njerëzit e elitës së vërtetë të kombit, artistë të nderuar, intelektualë të mendimit shqiptar, njerëz të lirë të medias, sportistë,” – u shpreh zoti Basha duke shtuar se pakica në pushtet është në tmerr nga shumica e bashkuar e shqiptarëve ndaj po e kërkon sigurinë tek bandat.

“Banditët janë forca e Edi Ramës”, tha Basha, “forca jonë janë pedagogët, artistët, intelektualët janë më e mira që ka prodhur dhe prodhon ky komb.”

Ne kemi sot një pakicë që shkel përditë kushtetutën dhe ligjin. Rama e shkel ligjin për të mbajtur Elvis Rroshin kryetar bashkie dhe nga ana tjetër i vë këmbën në fyt të pamundurit, të varfrit, të papunit.

Zoti Basha deklaroi se Edi Rama nuk e ka lidhur fatin e tij me shumicën e shqiptarëve të ndershëm, por me një grusht banditësh kriminelësh dhe zuzarësh, të cilët i ka bërë gati për të prishur zgjedhjet e ardhshme që ai me kriminelët të mbeten në pushtet.

“Shqiptarëve Edi Rama ju ka dhënë dy alternativa: ose dëshpërim dhe ulje koke ose largim nga vendi i tyre,”- deklaroi Zoti Basha.

Më 18 Shkurt populli e ka vrarë frikën. Sot Edi Ramën dhe bandën e tij nuk e duan jo vetëm demokratët, nuk e duan socialistët, nuk e do as jugu, as veriu, nuk e duan as ndërkombëtarët.

Zoti Basha deklaroi se “beteja jonë nuk mund të ketë përfundim tjetër veçse fitores së qytetarëve të bashkuar, dekriminalizimit të politikës, ndalimit të drogës.”

Në lidhje me vetingun, Zoti Basha u shpreh se veting me Armando Prengën dhe Elvis Roshin nuk mund të ketë. Edi Ramës i prishet gjumi nga vetingu i vërtetë dhe do veting fasadë. Sipas Zotit Basha, veting do të ketë me qeverinë e re, veting sikurse u votua në parlament.

Në lidhje me zgjedhjet Zoti Basha dekalroi se “ose do ketë zgjedhje të lira ose të ndershme ose zgjedhje fasadë nuk ka për të pasur. Ne nuk do i lejojmë zgjedhjet fasadë.”

Zoti Basha pohoi se përpjekja e tij nuk është betejë për pushtetin e tij por për t’i dhënë pushtetin cdo shqiptari dhe shqiptareje. “Ne do ta përmbysim republikën e krimit, republikën e korrupsionit, republikën e padrejtësisë”, tha Zoti Basha.

Lëvizja jonë i ka kaluar kufijtë e partive politike dhe është kthyer ne lëvizje demokratike dhe kombëtare për të varrosur republikën e krimit dhe për të ngritur republikën e vlerave, të qytetarit të ndershëm, të mjekut të ndershëm, të artistit të përfillur, të pensionistëve të përkujdesur.

Zoti Basha përfundoi duke theksuar se “republika e vjetër vdiq më 18 shkurt, tani i është hapur rruga Republikës së re.”


Njoftim per shtyp 26 Shkurt 2017