Përshëndetje të nderuar zonja dhe zotërinj!

Të nderuar demokratë,

Ditën e nesërme mblidhet Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike, i cili në rendin e ditës ka dy çështje shumë të rëndësishme.

Së pari, zgjedhjen e Kryesisë së re të Partisë Demokratike, pikë e rendit të ditës që përfshin, po ashtu, zgjedhjen e sekretariatit ekzekutiv dhe sekretarëve funksionalë, si edhe  disa të funksioneve të tjera statutore.

Pika e dytë e rendit të ditës ka të bëjë me diskutimin për gjendjen politike në vend dhe marrjen e vendimeve politike nga organi më i lartë vendimmarrës Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike.

Në ndryshim nga tradita e herëve të tjera, kam vendosur sot të shpalos para jush, propozimet që Kryetari i Partisë Demokratike në bazë të statutit i bën Këshillit Kombëtar, për funksionet e sipërpërmendura.

Kështu, për 15 anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike që zgjidhen me votë direkte nga Këshilli Kombëtar kam vendosur t’i propozoj Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, këto emra:

KANDIDATËT PËR ANËTARË TË KRYESISË SË PDSH:

Agron Shehaj

Aldo Bumçi

Arben Beqiri

Arben Ibro

Avenir Peka

Bardh Spahia

Besart Kadia

Dhurata Çupi

Dritan Shano

Dorjan Gjonmarkaj

Endri Hasa

Enkelejd Alibeaj

Enkelejda Sallaku

Enno Bozdo

Enri Çeno

Ervin Salianji

Fatbardh Kadilli

Fatbardha Kadiu

Fatbardh Sallaku

Fitim Zekthi

Flamur Hoxha

Flamur Noka

Florjon Mima

Gazmend Koduzi

Genc Pollo

Gent Strazimiri

Genti Malko

Gerti Bogdani

Grida Duma

Izmira Ulqinaku

Jamarber Malltezi

Jorida Tabaku

Kastriot Sulka

Klevis Balliu

Kreshnik Çollaku

Ledina Mandia

Luçiano Boçi

Lindita Metaliaj

Mateo Spaho

Nada Meçorapaj

Nevila Xhindi

Ndriçim Mehmeti

Oerd Bylykbashi

Orjola Pampuri

Roland Bejko

Rudina Hajdari

Tomorr Alizoti

Tritan Shehu

Valentina Duka

Xhemal Gjunkshi

 

SEKRETARIATI ORGANIZATIV:

 

Sekretar i Përgjithshëm :                 Gazment Bardhi – Dorjan Teliti

Sekretar për Çështjet Ligjore:         Çlirim Gjata – Marinela Ziu

Sekretar Organizativ:                       Sahit Dollapi – Lulzim Omuri

Sekretar për Çështjet Zgjedhore:   Ivi Kaso – Dorjan Gjonmarkaj

Sekretar për Burimet Njerëzore:    Ervin Minarolli – Minushe Lazaj,

 

PROPOZIME PËR ORGANE STATUTORE:

 

Kryetar i Këshillit Kombëtar:                                Bujar Nishani

Kryetar i Komisionit të Integritetit dhe Etikës: Halim Kosova

Kryetar i Komisionit Zgjedhor:                             Jemin Gjana

Kryetar i Komisionit te Apelimit:                         Arben Ristani

Kryetar i Bordit Financiar:                                    Alfred Rushaj

 

KËRKESË PËR VOTËBESIM:

 

Nenkryetar: Edi Paloka

Nenkryetar: Edmond Spaho

 

ANËTARË TË KRYESISE EX OFFICIO:

 

Kryetarja e LDGSH: Albana Vokshi

Kryetari i FRPD:       Belind Këlliçi