• Sa herë që një regjimi i vjen fundi, sa herë që autokratëve të korruptuar u vjen fundi, përsërisin të njëjtat shfaqje të shëmtuara si ajo e Edi Ramës dje në Durrës

 

  • Gjushi i Krimit rriti 40 përqind çmimin e ujit në Durrës. Ku i çoi këto lekë? Beton për firmën e tij, leje ndërtimi për kriminelët me të cilët ka vjedhur votën e durrsakëve dhe ka instaluar në Parlament anëtarët e bandave kriminale

 

  • Kllouni që erdhi dje këtu para jush, nuk ishte klloun por ai është hajduti më i madh në historinë e Shqipërisë që fshihet pas shakave bajate ndërsa fut duart ditë për ditë në xhepat tuaj.

 

  • Sipas të dhënave zyrtare në vetëm dy vite Edi Rama ka kullufitur afro 2 miliard euro me PPP. 20 milion euro kilometri i Unazës ekzistuese kur me projektet e BERZH, 1 km autostradë kushton 3 milion euro.

 

  • Sa herë del para jush dhe shan opozitën apo merret me pjesët e mia të trupit, sa herë që del para jush ka një hall të madh, jo vetëm të fshehë vjedhjen, por të fshehë atë që nuk e fsheh dot më kurrë: që bota e tregon me gisht si kryehajdutin e Ballkanit

 

  • Dosja “339” është dëshmia gjyqësore e rënies së votës së lire, e shkatërrimit të zgjedhjeve. Dhe kjo është arsyeja se pse Edi Rama ka kapur drejtësinë, ka ndryshuar 5 herë prokurorët e dosjes 339, me shpresën se kështu do të vonojë fatin që e pret Vangjush Dakon

 

  • Era e ndryshimit që fryn nga Durrësi është treguesi më i mirë, sikundër Durrësi është barometri më i qartë për rrugën e re e që ka vendosur të ndjekë shumica dërrmuese e qytetarëve shqiptarë.

 

  • Ka 1 dhe vetëm 1 zgjidhje: largimi i Edi Ramës, shkaktarit të kësaj gjendjeje, një qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare, që do të rikthejnë votën tek qytetarët shqiptarë dhe, përmes votës tuaj

 

 

FJALA E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA, GJATË TAKIMIT ME QYTETARËT E DURRËSIT

 

Mirëmbrëma zonja e zotërinj, qytetare e qytetarë të Durrësit, të rinj e të reja, vëllezër e motra. Ju falenderoj nga zemra për këtë bashkim madhështor në këtë muzg të bukur, teksa fryn era e ndryshimit, era e lirisë që ka ardhur gjithmonë nga qyteti juaj. Përshëndetje të veçantë rinisë durrsake që ka mbushur këtë shesh, studentëve dhe studentëve durrsakë dhe prindërve të tyre, dhe një kërkesë – ti që ma mban Maduron, ma hiq pak, se nuk shoh dot qytetarët, Hidhe Maduron poshtë!

 

Vëllezër e motra, anembanë Shqipërisë po fryn era e shpresës, e shpresës për një ndryshim të madh, e shpresës për një ndryshim të vërtetë për çdo familje shqiptare, për çdo nënë e çdo baba, për çdo vogëlushe e çdo vogëlush, të Durrësit e të Tiranës, të Vlorës e të Shkodrës, të Korçës e të Gjirokastrës, nga Tropoja në Sarandë shqiptarët janë zgjuar, shqiptarët janë ngritur.

 

Për të mos u ulur më, derisa në Shqipëri, si kudo në Evropë, të kemi një demokraic të vërtetë, liri dhe mundësi për çdo shqiptar, drejtësi dhe barazi para ligjit.

 

Sa herë që një regjimi i vjen fundi, sa herë që autokratëve të korruptuar u vjen fundi, përsërisin të njëjtat shfaqje të shëmtuara. Shfaqjen e shëmtuar të djeshme këtu në Durrës përsëriti pa sukses edhe njeriu që prej 6 vjetësh është përgjegjës për varfërimin më masiv të shqiptarëve, për shpunësimin më të madh në 29 vite pluralizëm, për emigracionin në shifrat më të mëdha që nga vitet ’90, kryehajduti, i kapur duke vjedhur votën e durrsakëve, votën e shqiptarëve, njeriu që ka hequr nga sofrat e familjeve shqiptare bukën e fëmijëve, duke larguar mijëra prindër nga puna, duke mbyllur bizneset, duke mbyllur shkollat, duke shkatërruar spitalet, duke rritur koston e jetesës, duke e bërë atë më të papërballueshme ses edhe popujt më të pasur të Evropës.

 

Miqtë e mi, ja ku jemi këtu. Dua t’ju pyes, se me të vërtetë ne jemi qytete komshinj, si janë punët këtu ne Durrës? Dje isha në një takim, me disa miq, familjarë, në njësinë numër 8, isha në fakt për ngushëllim tek shtëpia e futbollistit Ali Mema, të cilin në fakt dua ta përkujtoj me shumë nderim sot, edhe këtu në Durrës. Dhe biseda e parë që qytetarët hapin janë hallet e përditshme që u kanë zënë fytin. Kosto e papërballueshme e jetesës. 9 mijë lekë më tha një nga bashkëbiseduesit e kasha faturën e ujit, 30 mijë lekë më vjen tani. Është vetëm në Tiranë, apo është edhe në Durrës? Më shumë se trefish fatura e ujit në Tiranë. Po në Durrës? Fatura e energjisë, 2, 3, 4 herë më shumë sesa 6 vite më përpara. E vërtetë apo jo? Taksat 2, 3 deri në 7 herë më të larta sesa 4 vjet më përpara. E vërtetë apo jo? Për çmimin e naftës nuk ka nevojë të themi shumë fjalë. Shqiptarët, vendi më i varfër i Evropës,i varfëruar deri në palcë, paguan naftën njësoj sa gjermanët, populli më i pasur i Evropës. Pse? Për shkak të taksës Rama, mbi 300 lekë për litër e rriti, vit pas viti, me efekt të drejtpërdrejtë në çmimin e bukës, në çmimin e zarzavateve, në çmimin e shërbimeve bazë, në çmimin e çdo gjëje që blejnë shqiptarët, nga mëngjesi deri në darkë.

 

Për vogëlushët dhe pensionistët çmimet janë rritur, kostoja është bërë e papërballuyeshme. E vërtetë apo jo? Është bërë e papërballueshme për shumicën dërrmuese të shqiptarëve, jo më për 5 apo 10 % të më të varfërve apo më të pamundurve, po për shumicën dërrmuese, profesionistë, që punojnë nga mëngjesi deri në darkë. Inxhinierë dhe mjekë e kanë të pamundur të mbyllin muajin. Po të tjerët? Po ushtria e të papunëve që rritet nga mëngjesi deri në darkë? Dhe ata qindra e mijëra pronarë biznesesh të vogla, të cilët kanë përfunduar për kotheren e bukës, sepse taksat e Vangjush Dakos së krimit dhe Edi Ramës së narkotrafikut janë më të larta sesa fitimi i tyre vjetor, që është arsyeja se pse prindër shembullorë, qytetarë shembullorë të Durrësit,Tiranës, Shkodrës, Vlorës, Fierit, Lushnjës, Pogradecit, Elbasanit dhe mbarë Shqipërisë detyrohen të largohen në emigracion, sepse fiton më shumë lekë si pastrues në Gjermani, sesa si biznesmenë të vegjël apo si profesionistë në Shqipëri.

 

Ky është turpi dhe krimi i Edi Ramës dhe bandës së tij.

 

Kosto e jetës për do shqiptar është rritur por Edi Rama dhe banda e tij e hajdutëve nuk kanë të ndalur. Vazhdojnë t’i rrisin taksat. Vazhdojnë të shpikin tarifë pas tarife. I kanë vërsulur ekonomisë ushtrinë e tatimorëve të korruptuar

Vazhdojnë të shpikin tarifë pas tarife dhe I kanë versulur ekonomisë ushtrinë e tatimorëve të korruptuar, banditë të babëzitur që kanë një dhe vetëm një qëllim: të zhvasin dhe kacidhen e fundit nga xhepat e shqoptarëve të varfëruar. Kështu I janë vërsulur bizneseve duke I kthyer nga punësues, nga gjeneratorë të ekonomisë në skllevër të narkoshtetit dhe të narkoqeverisë. Këtu u janë turrur baballarëve dhe nënave me taksat dhe tarifat e rritura, ja kryekrimineli, Gjushi I krimit 40 përqind e rriti çmimin e ujit në Durrës.

E vërtetë apo jo?

Populli: Poooo

Ku I çoi këto lekë? Beton për firmën e tij, leje ndërtimi për kriminelët që ka nxjerrë nga burgu me të cilët ka vjedhur votën e durrsakëve, me të cilët ka instaluar në Parlament anëtarët e bandave kriminale si Jurgis Çyrbja, Rrahman Rrahja dhe kukullën e krimit. Vetëm në listën e Durrësit dy kriminelë dhe një bedel krimi. Ky është parlamenti I krimit I cili mori fund me dorëzimin e mandateve të opozitës.

Papunësi dhe varfëri kudo që hedhim sytë. Shtohet varfëria, shtohet papunësia. Ku janë vendet e punës? Ku shkojnë miliardat e eurove të taksave të rritura që nxirren nga xhepat e popullit më të varfër të Europës? Ku janë këto lekë?

Kllouni që erdhi dje këtu para jush, nuk ishte klloun por ai është hajduti më i madh në historinë e Shqipërisë  që fshihet pas shakave bajate ndërsa fut duart ditë për ditë në xhepat tuaj.  Vëllezër dhe motra vetëm sipas të dhënave zyrtare në vetëm dy vite Edi Rama ka kullufitur afro 2 miliard euro.

2 miliard euro nga taksat e shqiptarëve!

Me PPP-ra, me tendera të korruptuar si ai i Unazës së re të Tiranës, 20 milion euro për 1 kilometër. Dëgjoni, dëgjoni: 20 milion euro kilometri i unazës ekzistuese kur me projektet e Bankës Europiane për Zhvillim (BERZH), 1 km autostradë by-passi kushton 3 milion euro.

Shikoni çfarë babëzie ka ky hajdut. Nuk vjedh dyfish, as trefish, as katërfish, por shtatëfish shqiptarët, popullin më të varfër të Europës.

Ja ku janë lekët. Dy milliard euro, i bie që ka vjedhur mesatarisht 2 vitet e fundit, 2.4 milion euro në ditë. 100 mijë euro në orë është tarifa e estradës së Edi Ramës, nuk është estradë është tallje me ju, të vjedhurit e mëdhenj, popullin e Shqipërisë, qytetarët e Durrësit.

Ndaj dua ti bëj thirrje edhe socialistëve të ndershëm që tashmë e kanë kuptuar dhe ja zbrazën sheshin dje. Edhe anëtarëve të administratës që rrinin kokëulur, por edhe ndonjërit që qeshte si dele me shakatë e kripura të kryegastorit. Mos qeshni o dele se cdo shaka ju kushton 100 mijë euro tuajat në orë. Kjo është fatura e Edi Ramës për popullin shqiptar.

Sa herë del para jush dhe ngërdheshet si majmun, sa herë del para jush dhe shan opozitën apo merret me pjesët e mija të trupit, sa herë që del para jush ka një hall të madh. Ka një hall jo vetëm të fshehë vjedhjen, port ë fshehë atë që nuk e fsheh dot më kurrë: që bota e tregon me gisht si kryehajdutin e Ballkanit, kryekriminelin e Ballkanit, Maduron e Ballkanit që shqiptarët do ta shporrin.

Dhe dje halli i tij ishte gjigand: Departamenti Amerikan i Shtetit e tha qartë atë që çdo shqiptar e di. 10 vjet më parë Shqipëria hyri në NATO dhe unë pata krenarinë që si ministry juaj I jashtëm bashkë me kryeministrin Berisha, të ngrinim flamurin e Shqipërisë krenar në selinë e NATO-s në Bruksel, krah për krah aleatit tonë më të madhe e më të rëndësishëm, Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sepse e kthyem Shqipërinë në një vend të sigurtë, bazë sigurie që eksportonte siguri dhe nuk e konsumonte atë. Një nga pikat kryesore të ndryshimit ishte këtu, Durrësi, siguria portuale që sëbashku e bëmë realitet. Dhe kështu bëmë realitet shumë kushte të tjera të pakapërcyeshme që e bënë Shqipërinë anëtare të NATO-s.

Sot 10 vjet më vonë, miqtë tanë të çmuar, aleati strategjik I Shqipërisë dhe I shqiptarëve dhe partneri strategjik I PD-së dhe Lulzim Bashës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës treguan të zezë mbi të bardhë të vërtetën që di çdo shqiptar: Nga bazë sigurie në bazë të rrjeteve kriminale, Shqipëria bazë dhe strehë e kriminelëve që veprojnë nga Amerika e Veriut në Amerikë të Jugut, nga Europa në Azi, vend kyç për trafikun e heroinës dhe të kokainës dhe kjo e gjitha për shkak, siç thotë raporti “korrupsionit të përhapur në të gjitha nivelet e qeverisjes”.

Natyrisht ju e dini se për kë e ka fjalën, e ka fjalën për Vangjush Dakon, e ka fjalën për Edi Ramën, e ka fjalën për Saimir Tahirin, e ka fjalën për Fatmir Xhafën, e ka fjalën për Arben Ahmetajn. E ka fjalën për bandën e hajdutëve që vodhi votat dhe vazhdon të vjedhë Shqipërinë.

Vëllezër dhe motra sa herë ta shikoni mjerushëm në sheshin e Durrësit si mbrëmë apo në ekrane duke u shtirur si klloun, kujtohuni. Nuk keni një klloun përpara, as thjeshtë një të sëmurë psiqik, por hajdutin më të madh që ka parë ky vend.

100 mijë euro në orë, kjo është bileta. 100 mijë euro është fatura e çdo shqiptari. 100 mijë euro paguan ky popull për estradën e shpifur të Edi Ramës.

A ja vlen?

Populli: jooo

A ja vlen ky çmim?

Populli: Jooo

A ja vlen e ardhmja e fëmijëve tuaj, shkatërrimi I vendeve të punës, shkatërrimi I shëndetësisë dhe I shkollave? A është kjo fatura që duhet të vazhdojmë të paguajmë? A e meriton Durrësi estradën e Edi Ramës që I kushton 100 mijë euro në orë? Ju kushton mirëqënien, zhvillimin dhe punësimin. I kushton fermerëve mjerimin më të madh, se nuk ka mjerim më të madh se të detyrohesh të derdhësh në rrugë qumështin. Sepse sot shitet më lirë se uji, sepse Edi Rama dhe banda e tij e hajdutëve, me sistemin e ri të TVSH-së ka një dhe vetëm një qëllim: ti falimentojnë fermerët shqiptarë, ti falimentojnë fermerët e Durrësit, për të mbushur xhepat e një grushti monopolistësh dhe oligarkësh hajdutë.

Kjo është e vërteta, ky është shkaktari I varfërisë dhe krizës ekonomike. Ai ka një emër dhe një fytyrë, ai është Edi Rama. Largimi I tij është emergjencë kombëtare.

Deri para disa kohësh, shumë kush do kishte thënë; është e pamundur të mblidhen kaq shumë qytetarët e të protestojnë në Durrës!  Kjo nuk është hera e parë, është hera e dytë që unë vi për një takim dhe kthehet në një miting të përmasave që Durrësi se ka parë dhe se ka njohur prej kohësh. Kjo është shenjë e qartë se durimit I ka ardhur fundi dhe se rruga e vetme përpara, është ajo që sëbashku  kemi nisur.

Kur një prind abuzon me familjen, shpërdoron dhe vjedh paratë dhe pasuritë e shtëpisë, shkel, dhunon, poshtëron fëmijët, këtij prindi I tregohet vendi nga drejtësia, shkon para gjyqtarit, shkon në burg po të jetë e nevojshme.

Qeveria nuk na duhet për të treguar barsaleta, ndërkohë që Edi Rama fut duart thellë në xhepat tonë. Qeveria na duhet të kujdeset për hallet dhe problemet e qytetarëve, jo ta rrisë çmimin e ujit siç ka bërë Vangjush Dako dhe Edi Rama, por ta ulë. Jo ti mbyllë bizneset me taksa të larta që vidhen nga një grusht oligarkësh, por ti japë frymëmarrje dhe oksigjen ekonomisë për më shumë vende pune me paga dinjitoze dhe kushte dinjitoze, prandaj duhet qeveria.

 

E pra, nëse një prind abuzues drejtësia e çon atje ku duhet, edhe një qeveri abuzuese duhet ta çojmë atje ku duhet, por këtu kemi një problem të madh, për të cilin na ka thirrur historia.

 

Kur qeveria kapet duke vjedhur, siç është kapur duke vjedhur Edi Rama, kur qeveria kapet duke kryer krime, siç janë kapur këta, atëherë nuk ikën populli refugjat, ikën qeveria, largohet me votë dhe shkon para drejtësisë.  Edi Rama e di fare mirë këtë. Ai e di se nesër, po të mbaheshin votimet në Durrës dhe gjithë Shqipërinë, Edi Rama, Vangjush Dako dhe banda e tij e hajdutëve, do ta paguajnë shtrenjtë poshtërimin, hajdutërinë dhe krimin që kanë kryer ndaj çdo shqiptari, të majtë e të djathtë, në fshat e në qytet, të ri e të vjetër. Prandaj, e ka shkatërruar themelin e demokracisë, votën e lirë. Kush më mirë se durrsakët dhe shijakasit e dinë këtë?!

 

Dosja 339 është dëshmia gjyqësore e rënies së votës së lire, e shkatërrimit të zgjedhjeve, e kapjes dhe shkatërrimit të demokracisë. Dhe kjo është arsyeja se pse Edi Rama ka kapur drejtësinë, ka ndryshuar 5 herë prokurorët e dosjes 339, me shpresën se kështu do të vonojë fatin që e pret Vangjush Dakon, bashkëpunëtorin e Niçes me shokë dhe gjithë kupolën socialiste, deri tek Edi Rama, hajdutët e votave të durrsakëve, hajdutët e votave të shijakasve, hajdutët e vitave të qytetarëve shqiptarë.

 

Ndaj, me zgjedhjet e vjedhura, me Gjykatën Kushtetuese të vrarë, me drejtësinë e kapur nuk kishte asnjë rrugë tjetër për opozitën për t’i shërbyer interesit publik. Nuk kishte asnjë mënyrë tjetër për ne që të luftonim për t’ju mbrojtur dhe për të avnacuar interesat dhe kauzat tuaja, nuk kishte vendim tjetër që unë, si kryetar i opozitës dhe kryetar i PD mund të merrja, perveçse t’ua riktheja edhe një herë gjykimin ju, sovranit të patjetërsueshëm, qytetarëve të Durrësit dhe gjithë Shqipërisë.

 

Vëllezër e motra!

 

Ju durrsakët keni qënë dëshmitarët e parë të eksodit të dhimbshëm të viteve ‘90. Që në ditët e nxehta të korrikut ‘90, ‘91-shit, ‘92-shit e me tej, ju këtu keni qenë dëshmitarët dhe përcjellësit e qindra mijëra shqiptarëve, të rinjve dhe të rejave, bijve e bijave tuaja drejt emigracionit.

 

Rruga jonë drejt Europës ka filluar me sakrifica të mëdha, me sakrifica të jashtëzakonshme, që nuk do t’i harrojmë kurrë. Ne ishim të ndërgjegjshëm për ato saktifica atëherë, të gjithë ata që u larguan, e shumë prej tyre, per fat të mirë, kanë ndërtuar një jetë te mirë të standardeve europiane në Itali dhe në Europë, ishin të ndërgjegjshëm per nevojën e asaj saktifice.

 

Sot, e ardhmja e fëmijëve tanë, këta vogëlushë, të rinj etë teja, na thërrasin edhe një herë për t’i dhënë kësaj rruge etapën finale. Rrugëtimi ynë drejt Europës nuk do të jetë më rrugëtim klandestin, rrugëtim refugjatesh të pashpresë. Rrugëtimi drejt Europës do të jetë rrugëtim i standardeve europiane, sepse vetëm ky rrugëtim është shpresa jonë, demokracia europiane është shpresa jonë, zgjedhjet e lira e të ndershme janë, qeveria e dalë nga vota juaj është shpresa jonë dhe dhënia fund e pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin e të korruptuar deri në palcë, këto janë kauzat për të cilat luftojmë, këto janë kauzat për të cilat jemi bashkaur sonte nënkëtë shesh në mënyrë madhështore, të vendosur dhe qytetare. Këto jane kauzat për të cilat do ta vazhdojmë betejën tonë. Sepse vëllezër dhe motra, rrugë tjetër përveç rrugës europiane nuk ka e nuk mund të ketë.

 

Ka një pengesë për rrugën tonë europiane. Ajo është Shqipëria si Kolumbia, ajo është Maduro i Ballkanit dhe banda e tij hajdute. Koha për zgjidhjen politike është tani. Ka 1 dhe vetëm 1 zgjidhje:

largimi i Edi Ramës, shkaktarit të kësaj gjendjeje, një qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare, që do të rikthejnë votën tek qytetarët shqiptarë dhe, përmes votës tuaj, do të kthejmë mundësinë dhe shpresën, lirinë për punë,  dinjitet, zhvillim dhe, mbi të gjitha, për shpresën e cila po lind në çdo cep të këtij qyteti të lashtë.

 

Vëllezër dhe motra!

 

Era e ndryshimit që fryn nga Durrësi është treguesi më i mirë, sikundër Durrësi është barometri më i qartë për rrugën e re e që ka vendosur të ndjekë shumica dërrmuese e qytetarëve shqiptarë.

 

Askush dhe asgjë nuk mund të ma kthejë nga kjo rrugë.

 

Së bashku e kemi nisur, së bashku do ta çojmë deri në fund këtë rrugëtim telë saktificës, sepse e dimë që në fund të kësaj rruge na pret diçka që e kemi ëndërruar tash 30 vite:

Vlera, standarde, parime europiane,

Kosto e përballueshme e jetës, Punësim per rininë,

Liri, mundësi dhe barazi para ligjit për çdo qytetar,

Fund krimit dhe korrupsionit, Fund pandëshkueshmërisë së politikanëve.

 

Ndaj, ju ftoj që me këtë përkushtim të madh që e keni nisur betejën për këtë qytet të mrekullueshëm, këtë vepër mahnitëse të qytetërimit durrsak e qytetërimit shqiptar, arbnor e ilir, këtë rrugëtim ta vazhdojmë kështu, së bashku, të palodhur, të papërçarë, plot besim tek njëri- tjetri, besim tek qyteti juaj, tek mençuria proverbiale e qytetarisë durrsake.

 

Ju ftoj të mos e humbisni besimin e rigjetur tek vetja. Përballë do të kemi një grusht hajdutësh, një grusht minjsh që nuk po gjejnë vrimë për të futur kokën. Shumë shpejt bashkia do t’i kthehet qytetarëve të Durrësit, shumë shpejt qeveria do t’i kthehet qytetarëve shqiptarë të bashkuar, të vendosur deri në fitore!

 

Zoti e bekoftë Durrësin e krenarisë, kulturës e qytetarisë shqiptare!

 

Zoti i ruajt familjet tuaja maratonomakë të Lirisë dhe Demokraics!

 

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

 

Fitore!