Zonja dhe zotërinj,
Të nderuar qytetarë,
Rendi i ditës së sotme, i cili ka në qendër marrëveshjen me Phizer, vendos edhe njëherë pandeminë në qendër të debatit parlamentar, sic ka qenë në qendër të debatit edhe në familjet tuaja.
Këto ditë është diskutuar në komisione, sigurisht nga përfaqësuesit e opozitës, për vaksinimin dhe diferencën mes shifrave të raportuara nga qeveria dhe ato të raportuara nga entitete ndërkombëtare. Dhe si në traditën më të keqe të kësaj qeverie, ajo që thuhet, nuk bëhet.
Kjo nuk është hera e parë që ndodhë dhe as hera e parë që gënjejnë me pandeminë.
Sepse qytetarët tashmë e dinë që kanë gënjyer për ndihmën ekonomike, që kanë gënjyer për rimbursimin e të prekurve nga Covid-19, që kanë gënjyer për tenderat abuziv në kohë pandemie, të mveshura me sekretin shtetëror, por, mbi të gjitha, që kanë gënjyer për numrin e jetëve të humbura.
Këtë nuk e themi ne, paçka se e paralajmëruam.
Këtë e konfirmomon tashmë edhe raporti i Komisionit Europian, në të cilin njoftohet se Shqipëria ka shtesën më të lartë të vdekjeve në Europë për vitin 2020.
Prandaj, kur të dielën që shkoi deklaroi se do t’ia dalim sic ia dolëm me pandeminë, zoti na ruajt, ajo fjali triumfaliste, që nuk kishte asnjë lidhje me të vërtetën, tingëlloi si një shuplakë, si një e pështyrë në fytyrën e qytetarëve të këtij vendi, ndërkohë që Edi Rama shfaqej nga mëngjesi deri në dark nëpër ekrane, për të mbushur me dokrra, me gogëllëqe, me gënjeshtra dhe me aktrim boshllëkun që krijoi mungesa e ndihmës reale.
Një shuplakë jo vetëm për familjet që u ndanë nga të dashurit e tyre, duke kaluar një kalvar të gjatë dhe të mundimshëm një kalvar që kjo qeveri nuk njeh dhe mohon, por edhe për ata qindra-mijëra të tjerë që shpenzuan kursimet e tyre për të gjetur shpëtim, sepse ky pushtet kishte larë duart me ta.
Dhe e dimë që nuk kanë shpenzuar pak.
Mesatarisht 1.000 dollarë për tampon, ilace e oksigjen, për të gjithë ata që u kuruan në kushte shtëpie, ndërkohë që skema e rimbursimit dështoi, duke mos lehtësuar barrën e rëndë të pandemisë në xhepat e drobitur të qytetarëve më të varfëruar të Europës.
Dhe në fund të Europës e lanë Shqipërinë edhe për masat gjysmake që ofruan. Sepse ndërkohë që bizneset mbylleshin, njerëzit humbnin vendet e punës dhe varfëria shtohej në cdo cep të vendit, ky pushtet, që përparësi ka koncesionet PPP-të, tenderat sekret dhe korruptiv dhe grabitjen e pronave të qytetarëve dhe pronës publike dhanë ndihmën më të ulët ekonomike në gjithë kontinentin.
Na lanë pas edhe vende më të vogla, si Maqedonia e Veriut dhe Kosova, që disbursuan 2 deri ne 3 herë më shumë paketa ndihmëse për të mbrojtur qytetarët e tyre.
Madje Republika e Kosovës po na jep një leksion, një mësim ndjeshmërie dhe përgjegjësie në këtë drejtim, sepse jo më larg se një javë më parë ka vendosur të mbështesë financiarisht me 1.500 euro familjet që kanë humbur një anëtarë të tyre për shkak të COVID-19. Sigurisht kjo shumë nuk kompenson humbjen e njerëzve dashur, por kjo tregon , ky akt , ky veprim tregon qartësisht diferencën midis një qeverie që mohon dhe fsheh jetët e humbura për shkak të papërgjegjshmërisë dhe korrupsionit me të cilin e trajtoi pandeminë dhe një tjetër që kërkon t’u gjendet pranë qytetarëve, duke u dhënë mbrpasht taksat që ata derdhin nëpërmjet punës së tyre.
Por këta nuk e bëjnë dot këtë.
Nuk e bëjnë dot këtë sepse për tu dhënë para qytetarëve, duhet që këto para t’ia hiqni vetes, apo klientëve tuaj.
Dhe në vend që të këkojë ndjesë për jetët e humbura, për paprëgjegjshmërinë, për keqqmenaxhimin, për braktisjen e interesit publik me qëllim që ti shërbej interesave të nje grushti të njerëzish, një grushti që u pasurua dhe në kohë pandemie, fryhen si sot në nisje të seancës ashtu dhe të të dielën si gjeli në majë të koncesioneve korruptive.
E ndërkohë që në disa vende europiane, përfaqësuesit e qeverive dolën për të shpjeguar masat në mbrojtje të konsumatorëve, për atë që po ndodhë apo pritet të ndodhë në tregjet ndërkombëtare, gogoli i 8 viteve doli për të trembur qytetarët, tellalli i të keqes doli për ti rënë daulleve të panikut dhe të justifikimit për mprehjen e sëpatës që po lëshon sërish në qafën e drobitur të shqiptarëve dhe buxheteve të tyre familjare.
Po cila ishte nevoja që ky të dilte si monoguf, në një zyrë të dekoruar shtrenjtë, me taksat e atyre që po u parashikonte kataklizmën apo fundit e botës, për të përcjell një ngjarje të tregjeve ndërkombëtare që mund ta prek pak ose aspak shqiptarët, të cilët siç e dimë të gjithë kanë tetë vite që po lenë qimet e kokës me karburantin dhe energjinë e shtrenjtuar po nga ky?
Përgjigjja është e thjeshtë, dhe jam i sigurt që tashmë e kanë kuptuar të gjithë, i lypset një krizë për të mbuluar dështimin, keqqmenaxhimin dhe korrupsionin e pakicës që drejton me vota të vjedhura të masakrës zgjedhore.
Prandaj nga manuali i manipulimit të opinionit publik që mban gjithmonë me vete nxori frikën, për të justifikuar ngritjen e cmimeve që do të kenë vetëm një qëllim: mbushjen e gropave që ka hapur, duke ia kaluar barrën e korrupsioit dhe keqmenaxhimit familjeve shqiptare.
Jo vetëm në sektorin energjisë, por në gjithë strukturën shtetërore, i cili administrohet me militantët e patronazhistët, për t’iu shërbyer klientëve të qeverisë, dhe jo qytetarëve.
Bashkë me ta i keni vendosur vendit një tabel kukeni shkruajtur : Në shitje!
Porte, prona private e publike, pasuri natyrore, i keni trajtuar dhe po i trajtoni si plackë e një lufte që ju i keni shpallur shqiptarëve dhe interesit publik dhe kombëtar.
Keni nxjerrë borxhin publik jashtë kontrollit. Rritjen e tij nuk e keni përkthyer kurrë në mirëqënie apo rritje ekonomike për qytetarët, por në koncesione tendera dhe PPP-ra me 3 deri në 5 fish në vlerën e tregut për pasurinë tuaj, klientëve tuaj dhe krimit të organizuar që është ortaku i çdo koncesioni, çdo PPP-je dhe çdo grope shumëkatëshesh që hapet në Tiranë.
Me korrupsionin dhe shpërdroimin e fondeve publike, i keni shkaktuar miliarda euro dëme ekonomike shtetit shqiptar. Të paktën7 miliardë euro, sipas KLSH-së.
Buxheti e keni vendosur të gjitin në funksion të PPP-ve, një pjesë e mirë e të cilave janë fituar nga kompani të regjistruara në parajsa fiskale, pronarët fundor të të cilave fshihen. Natyrisht sekreti nuk mbahet për të mbrojtur emrin e mirë të zonjave dhe zotërinjëve që përfitojnë duke vjedhur nga taksat e shqiptarëve, por për të shpërndarë produktin e korrupsionit në fshetësitë ekzotike, me pushtetarët e korruptuar që i japin këto favore . Këtë dëshmoi edhe skandali i Pandora Papers, që erdhi si një provë që problemet që ne kemi me sektorin e energjisë, nuk janë pasojë e krizave të importuara, por të babëzisë të qeverisë të këtij vendi.
E keni telendisur Shqipërinë në arbitrazhet ndërkombëtare, në të cilat në jo pak cëshjte të lidhura me sektorin e energjisë, mund të prodhojnë një dëm ekonomik prej 450 milionë euro për xhepat e shqiptarëve. Një bombë me sahat, e cila mund të shpërthejë nga momenti në moment.
Dhe në mesin e kësaj stuhie perfekte, të shkaktuar nga kjo pakicë e korruptuar, që mbush karriget e pushtetit të kapur përmes masakrës zgjedhore dhe në pamundësi për të mbajtur premtimet që kreu i saj dha nga kjo foltore përpara shqiptarëve në nisje të këtij Kuvendi, realizmi i të cilave kërkon dyfishimin e buxhetiti të shtetit në katër vite, dicka që është përtej fantazive më delirante, i është dukur më e leverdishme të bërtiste ujku-ujku.
Me qëllimin e vetëm për të mos mbajtur përgjegjësi, siç nuk ka mbajtur për 8 vite, të mos mbani përgjegjësi për atë që keni bërë në dëm të këtij vendi dhe për atë që me siguri nuk do të bëni asnjëherë në të mirë të njerëzve të këtij vendi.
Mirëpo përtej llogarive politike, përtje propagandës dhe fjalimve që evokojnë shkëmbin e granitit buzë Adriatikut, ndodhen njerëzit.
Me hallet e tyre të vërteta. Me përpjekjet e tyre të përditshme për të çuar bukën te fëmijët e tyre. Me sakrificat e pathëna për ti çuar në shkollë, me një palë këpucë, një çantë dhe mjaftueshëm libra. Me kokëdhimbjet e përditshme për të paguar faturat e kripura që vazhdojnë të rriten dhe që bëhen kapic në fund të cdo muaji. Me pasigurinë që i shoqëron në cdo hap të këtij anormaliteti kronik që prodhon kjo pakicë e korruptuar në jetët e tyre.
Janë edhe pensionistët që orvanten midis dyqaneve dhe farmacive për të blerë sa munden me atë pak që kanë, për të mbajtur veten gjallë. Janë të rinjtë dhe të rejat që enden të papunë, midis dëshirës për të lënë këtë vend dhe dashurisë për të dhe familjen e tyre që i mban ende këtu, me shpresën se një ditë do të bëhet më mirë edhe për ta.
Shumica prej jush mund ta ketë harruar, sepse keni kohë që e shihni veten në pasqyrën e deformuar të mediave që ushqeni me korruspsionin tuaj, por gati gjysma e popullsisë jeton në varfëri, me më pak se 5 dollarë në ditë. Po ashtu, 41% e shpenzimeve totale të një familjeje shqiptare shkojnë për ushqime. Kjo është shifra më e lartë në Europë, dhe ky buxhet i lartë që shpenzojnë për t’u ushqyer, është një tjetër tregues i varfërisë, por edhe çmimeve të larta në raport me të ardhurat të vërteta të shqiptarëve.
Këtë e konfimron edhe INSTAT-i që ju drejtoni, dhe që jo pak herë është kapur në gënjeshtër nga EUROSTAT-i. Kur pohon se 97% e familjeve shqiptare nuk plotësojnë dot standardet për ushqim dhe veshje për fëmijët e tyre.
E në këtë pikë kritike ku e keni çuar vendin, si të vetmit përgjegjës të një pushteti që e keni grabitur dhe ushtruar vetëm ju, as qytetarët dhe as ne, nuk mund të presim reflektimin tuaj. Prandaj na lind e drejta të japim propozimet tona për ato që ne mendojmë se janë disa masa emergjente që duhet të merren për të lehtësuar sado pak familjet shqiptare.
E para është heqja e taksës rama, prej 240 lekësh për litër karburanti. Erdhi në pushtet me premtimin që do të ul cmimin e karburantit, bëri të kundërtën. Tani është momenti t’i lehtësojë qytetarët nga kjo taksë që mund të shtojë konsumin e tyre dhe ulë cmimet e prodhimit në çdo fushë të ekonomisë
E dyta është ulja e TVSH-së nga 20% në 6% për ushqimet, ne e kemi gati propozimin tonë, si masë emergjente, e shoqëruar me monitorimin e duhur që përfituesit të jenë konsumatorët dhe jo spekulantët, kjo masë do të lehtësoj disi lakun që rritja e çmimeve ka hedhur mbi qafën e drobitur të familjeve shqiptare.
E treta nuk mund të quhet as masë, por është vetem inkurajim që të respektohet ligji, dhe lidhet me faturimin e sasisë dhe të cmimit real të konsumit të energjisë që oligarkët me të cilët hani dhe pini nga mëngjesi në darke, që keni apo ju kanë në patronazhim, konsumojnë të favorizuar nga ju, në kurriz të qytetarëve.
E katërta është një masë që po aplikohet edhe në vendet e BE-së dhe është subvencionimi i cmimit të energjisë për qytetarët.
E pesta është mirëmenaxhimi dhe ndalja e shpenzimeve të shfrenuara dhe luksoze të OSHEE dhe KESH, të cilat janë kthyer në zhvatëse të parave të qytetarëve, dhe e kanë cuar për skrap të ashtuquajturën reformë që trumbetuat në fushën e energjitikës, por që vetëm ka rritur cmimin e energjisë duke e bërë më të lartin në rajon, ndërsa humbjet vijojnë, vjedhjet vijojnë sepse këto institucione janë kuvli militantësh hajdutë që vetëm mbushin valixhet për vete e për t’ia dorëzuar shefave lart e më lart e më lart.
E gjashta, ristrukturim i buxhetit për t’u bërë gati për ta vendsour atë në shërbim të qytetarëve dhe ekonomisë së tyre, e jo pushtetarëve dhe të klientëve tuaj. E di që kjo është pikë e dhimbshme për ju, sepse duhet të hiqni dorë nga rrugët e florinjta me 20 milionë euro kilometri, nga koncensionet apo nga shpenzimet e luksit, por në këtë moment nuk ka zgjidhje edhe-edhe, edhe qytetarët edhe oligarkët, jo, ky është një moment ose-ose, ose qytetarët, ose oligarkët dhe pushtetarët e babëzitur që nuk shqiten nga benevrekët e tyre.
E shtata është më shumë para për shtresat në nevojë.
Sigurisht këto nuk përbëjnë një zgjidhje afatgjatë, spese Shqipëria ka nevojë për reforma strukturore në fushën e energjisë, e burimeve natyrore, të bujqësisë, të kërkimit dhe dijes, në të gjitha fushat e tjera që në 8 vite nuk ditët t’i bën dhe nuk pres as unë dhe as shumica dërrmuese e shqiptarëv t’i bëni tani, sidomos duke parë mjerimin në të cilin e keni zhytur vendin, duke vrarë konkurencën, duke asgjesuar shtresën e mesme, duke e varur zhvillimin ekonomik nga interesat e oligarkëve dhe nga paraja e pisët e korrupsionit dhe drogës që po kriminalizon ekonominë.
Prandaj këtë ju nuk e bëni dot, këtë nuk e bën dot ky produkt i masakrës së 25 prillit që nuk përfaqëson vullnetin e qytetarëve shqiptar.

https://www.youtube.com/watch?v=TZMZ1-gXQQE