Nënkryetari dhe deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku, shprehet se Parlamenti Evropian ka miratuar një Rezolutë për Kosovën ku kërkohet të hiqen masat shtrënguese ndaj Kosovës dhe t’i vendosen sanksione Serbisë, për ngjarjet në Veri të Kosovës.

Duke e cilësuar si një lajm fantastik, Çollaku risjell në vëmendje amendamentin e Partisë Demokratike të propozuar prej tij për t’ia shtuar draft-rezolutës së Parlamentit të Shqipërisë, por që u rrëzua nga PS dhe Rithemelimi. Sipas tij, rezoluta PS-Rithemelim për Kosovën nuk gjeti as kurajon e Opozitës serbe në Beograd për të akuzuar Vuçiçin.

Reagimi i plotë:

Parlamenti Evropian sapo ka miratuar nje Rezolute per Kosoven.

Ne Rezolute kerkohet te hiqen masat shtrenguese ndaj Kosoves dhe ti vendosen sanksione Serbise,per ngjarjet ne Veri te Kosoves.

Ky eshte nje lajm fantastik.

Por sot duhet te kujtoj se pikerisht une ne emer te Partise Demokratike propozova si amendamente per tiu shtuar draft-rezolutes se Parlamentit te Shqiperise,kete kerkese (me poshte dokumenti).

Ne dakordesi te plote midis PS-Rithemelimi,amendamentet e Partise Demokratike u rrezuan.

Rezoluta e Parlamentit te Shqiperise per Kosoven perfundoi nje Rezolute e shpelare, vetem me tre fjali, dhe me elemente qe edhe vete Vucic do ti votonte.

Vetem nje jave me pare Rithemelimi bashkoi votat me “argatin e Vucic” per te heshtur mbi Kosoven.

Mjerisht, rezoluta PS-Rithemelim per Kosoven nuk gjeti as kurajon e Opozites Serbe ne Beograd per te akuzuar Vucic si pergjegjsin direkt te agresionit ushtarak serb ne Veri te Kosoves.