Category Archives: Lajmi fundit

31 Tet
0

Mima: INSTAT nën spastrim politik; Qëllimi, atentat ndaj konsensusit

Deklarata e plotë për shtyp e deputetit tw PD-sw Florion Mima: Sot, kryeministri i ri i vendit, ka shkarkuar, në thyerje totale të bazës ligjore, pa asnjë argument dhe tërësisht jashtë të gjitha procedurave ligjore në fuqi, Drejtoren e Institutit ...

Read More
31 Tet
0

Basha: Gjithçka për hapjen e negociatave, shqetësim për sfidimin e shtetit ligjor nga mazhoranca

Kryetari i Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha priti në një takim drejtorin politik të Ministrisë së Jashtme të Austrisë, ambasadorin Jan Kickert, i cili shoqërohej nga drejtori i sektorit për Ballkanin Perëndimor, në Ministrinë e Jashtme të Austrisë, z. Johann ...

Read More
31 Tet
0

Basha takon përfaqësuesit e Bankës Botërore

Kryetari i Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore, Drejtorin Ekzekutiv z. Piero Cipollone dhe Drejtoreshën për Rajonin e Europës Juglindore znj. Ellen Goldstein, me të cilët pati një bashkëbisedim dhe shkëmbim idesh lidhur ...

Read More
31 Tet
0

Basha: Paligjshmëria po bëhet çdo ditë simotër e mazhorancës Rama-Meta

Basha: “Akti Normativ është përgatitja e krizës “Rama”, recensioni i atij që erdhi me premtimin e rilindjes dhe rrezikon të sjellë rrëzimin” Kryetari i PD, Lulzim Basha e ka konsideruar aktin normativ të qeverisë për ndryshimin e buxhetit si të ...

Read More
31 Tet
0

Zeneli: Në krye të Drejtorisë së Burgjeve, i arrestuari për trafik të qënieve njerëzore

Deklarata për media e deputetit të Partisë Demokratike Alban Zeneli: Në prill të vitit 2003, Enrik Sulejmani u arrestua me akuzën e trafikimit të qënieve njerëzore. Të gjithë mediat kombëtare, por dhe ato ndërkombëtare, për javë të tëra, i treguan ...

Read More
31 Tet
0

Qirici: Spastrim politik i mësuesve sipas bindjeve politike

Deklarata e plotë e deputetes së PD, Eleina Qirici: Dje, Qeveria Rama, shpalli fillimin e fushatës së spastrimeve politike në arsim. Në fakt nuk është asgjë e papritur. Ky spastrim u premtua nga Zoti Rama në fushatën elektorale. Qëllimi lexohet ...

Read More
31 Tet
0

PD, kërkesë kreut të Kuvendit, Paloka: Qeveria shkel ligjin, 90 milionë dollarë shpenzime luksi

Në Aktin Normativ Nr. 6, datë 4.10.2013 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 119/2012 “Për buxhetin e vitit 2013”, Qeveria Rama ka miratuar nivelin e huamarrjes së re vjetore në shumën 240 milionë dollarë, ku mbi 90 milionë ...

Read More
31 Tet
0

Bumçi: Qeveria po tallet me familjet e përmbytura

Apeli për ndihmë i të paktën 3 mijë banorëve të njësisë bashkiake nr. 11 vazhdon të injorohet nga qeveria. Prej 5 ditësh, këta banorë e kalojnë natën në qiell të hapur për shkak të shkatërrimit të gjithçkaje që kishin nga ...

Read More
31 Tet
0

Kruja: Qeveria bën show, krimi trefishohet

Teksa Ministri i Brendshëm dhe drejtuesit e rinj të Policisë së Shtetit janë përfshirë në marrëzinë  e shkarkimeve kolektive, dhe në ethet e emërimit të oficereve të tyre besnikë, vjedhje, krime, aksidente, dhe vrasje po ndodhin çdo ditë në Shqipëri. ...

Read More
31 Tet
0

Tabaku: Qeveria rrit borxhin për luksin e vet

Që nga data 4 tetor, përmes Aktit Normativ, Qeveria i ka lejuar vetes të marrë një borxh të ri prej 240 milionë dollarë. Borxh i cili merret i gjithi kryesisht nga tregu i brendshëm, duke i hequr mundësinë bizneseve të ...

Read More