Tags: "Alfrida Marku"

30 Maj
0

“500 subjekte në Lezhë penalizohen me 200 mijë lek gjobë”, Alfrida Marku: Është kurth i bashkisë për të mbuluar keqmenaxhimin financiar

Sekretarja për Pushtetin Vendor dhe Decentralizimin në PD, Alfrida Marku, shprehet se rreth 500 subjekte në qytetin e Lezhës janë penalizuar me 200 mijë lekë gjobë nga bashkia. Në një postim në Facebook, Marku thotë se “inspektorët taksave vendore pranë ...

Read More
24 Maj
0

Alfrida Marku: 208‭ ‬mln euro të planifikuara për t’u shpenzuar përgjatë vitit 2023 në 61 bashkitë e vendit, nuk janë realizuar

Sekretarja për pushtetin vendor dhe decentralizimin në PD, Alfrida Marku shprehet se 55‭%‭ ‬e‭ investimeve‭ ‬kapitale,‭ ‬me‭ ‬ vlerë‭ ‬208‭ ‬milion‭ ‬euro,‭ ‬të planifikuara për t’u zbatuar përgjatë vitit 2023 në 61 Bashkitë në vendin tonë, nuk janë realizuar, duke ...

Read More
22 Maj
0

“15 mijë ish minatorë me pension pleqërie 20-25 mijë lek të reja”, Alfrida Marku: Miratimi i Statusit të Minatorit është i domosdoshëm

Anëtarja e Kryesisë së PD, Alfrida Marku, ka reaguar sësrish për trajtimin e padrejtë që u bëhet minatorëve tash e 34 vite. Me anë të një statusi në Facebook, Marku shprehet se sot mbi 15 mijë ish minazorë marrin mesatarisht ...

Read More
21 Maj
0

Një viktimë dhe tre të plagosur në minierën e Martaneshit, reagon Alfrida Marku: Rikthen në vemendje kushtet ekstreme të minatorëve dhe diskriminimin që u bëhet në këto 34 vite

Anëtarja e Kryesisë së PD, Aldrida Marku, ka reaguar për ngjarjen e rëndë të ndodhru ditën e sotme në minierën e Martaneshit, ku pas shembjes të një masivi humbi jetën një 29-vjeçar dhe u plagosën 3 minator të tjerë. Ajo ...

Read More
13 Maj
0

“Klasa të mbetura bosh, e shkolla të mbyllura”, Alfrida Marku: Rreth 4600 nxënës më pak është bilanci i qeverisë së Edi Ramës në Lezhë

Sekretarja për pushtetin vendor dhe decentralizimin në PD, Alfrida Marku, në një postim në Facebook, shprehet se rreth 4600 nxënës më pak ulen në bankat e shkollave të Lezhës. Marku thotë se për shkak të rënies së numrit të nxënësve, ...

Read More
03 Maj
0

“Tatimi i profesioneve të lira do të rrisë papunësinë në Lezhë”, Alfrida Marku: Rreth 2 mijë biznese përballen me ndryshimet abuzive

Rreth 2 mijë subjekte nga profesionet e lira në qarkun e Lezhës po përballen me faturat si pasojë e ndryshimeve abuzive të tatimit mbi të ardhurat. Anëtarja e Kryesisë së PD, Alfrida Marku, shprehet se “e gjitha kjo është për ...

Read More
02 Maj
0

Bashkia Lezhë diskriminon banorët e 6 njësive administrative/ PD, Marku: Propaganda nuk është as shërbim, as investim , por vetëm përpjekje për të manipuluar opinionin

Në një reagim në profilin e saj në rrjetin social facebook, Sekretarja e Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit në PD, Alfrida Marku, shprehet se plani i investimeve në Bashkinë Lezhë, i paraqitur 5 muaj me vonesë, shpërndan në mënyrë të disbalancuar ...

Read More
16 Pri
0

Alfrida Marku: Bashkitë Elbasan dhe Kolonjë, i kanë hapur rrugë projekteve abuzive, duke zhvilluar në kundërshtim me ligjin procedurat për dhënien në përdorim dhe asgjesimin e 352 hektarëve pyje dhe kullota

  DEKLARATA E SEKRETARES PËR PUSHTETIN VENDOR DHE DECENTRALIZIMIN NË PD, ALFRIDA MARKU   Të nderuar qytetarë !   Abuzimet me pronën publike, shpërdorimi i taksave të qytetarëve, tendera fiktiv e në shkelje të rregullave të prokurimeve publike, operatorë ekonomik ...

Read More
08 Pri
0

Denoncimi/ Alfrida Marku: Pas Vlorës, Himarës dhe Selenicës, nga sot edhe qytetarët e Lezhës do paguajnë 12% më shtrenjtë faturën e ujit, nëdrsa qytetarët e Mirditës e Kurbinit do të paguajnë 50 % më shumë

  DEKLARATË E SEKRETARES PËR PUSHTETIN VENDOR DHE DECENTRALIZIMIN NË PD, ALFRIDA MARKU     Të nderuar qytetarë !   Pas dështimit për tju mundësuar shqiptarëve shërbime më të mira dhe investime cilësore e të qëndrueshme vendore, kjo qeverisje sajon/shpall ...

Read More
27 Mar
0

PD, Alfrida Marku: Në 14 muajt e fundit, Bashkitë e vendin kanë kryer 1374 tendera me vlerë 183 milion euro në kushtet kur ka dyshime të arsyeshme për shkelje të rregullave për prokurimet publike

  DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, SEKRETARJA PËR PUSHTETIN VENDOR DHE DECENTRALIZIMIN, ALFRIDA MARKU Të nderuar qytetarë ! Në vetëm 14 muajt e fundit, në Bashkitë në vendin tonë janë kryer 1374 tendera me vlerë 183 milion euro në kushtet kur ...

Read More
12