Tags: "grate"

02 Mar
0

Basha në prezantimin e shkollës politike “Sabiha Kasimati”: T’i japim hapësirë në drejtim gruas shqiptare. Në çdo degë të PD-së, do kërkoj që gratë të kenë poste drejtuese

  Kryetari i Partisë Demokratike mori pjesë në konferencën e zhvilluar nga Forum i Gruas në PD në bashkëpunim me fondacionin Ëestminster Foundation for Democracy dhe NDI, ku u prezantua sot shkolla politike, “Sabiha Kasimati”. Në fjalën që mbajti para të ...

Read More
17 Shk
0

Sekretarja për gruan në PD, Taulanda Jupi, takim me zonjat demokrate të Vlorës

  Postimi i sekretares për gruan në PD, Taulanda Jupi:   Nga Vlora   Zonjat demokrate të Vlorës kanë vullnetin dhe vetëdijen se ashtu si çdo strukturë tjetër e Partisë duhet të rindërtojë marrëdhënien me qytetarët në një dialog të ...

Read More
20 Jan
0

Sekretarja për gruan, Taulanda Jupi: Burrecët e burrecëve vazhdojnë dhunën psikologjike ndaj grave

  REAGIM I SEKRETARES PËR GRUAN, TAULANDA JUPI   Burrecët e burrecëve vazhdojnë dhunën psikologjike ndaj grave.   Mjeranët e mbetur rrugëve kanë gjetur strehën e maskarenjeve tek sulmet ndaj një gruaje dhe ndaj çdo gruaje që ka dalë në ...

Read More
18 Jan
0

Gratë demokrate, protestë para Kryesisë së Kuvendit për dhunën verbale të ushtruar ndaj deputeteve të PD, Flutura Açka dhe Merita Bakiu

  Gratë demokrate kanë protestuar ditën e sotme para Kryesisë së Kuvendit, për dhunën verbale të ushtruar ditën e mërkurë nga deputetët e Foltores ndaj dy deputeteve të Partisë Demokratike, Flutura Açka dhe Merita Bakiu, në Komisionin e Medias. Me ...

Read More
07 Dhj
0

Sekretarja për gruan në PD, Taulanda Jupi: vajzat dhe gratë shqiptare meritojnë vëmendje reale, kujdes dhe mbrojtje që shkojnë përtej drejtësisë themelore për të jetuar dhe sigurisë së saj

  Sekretarja për Gruan në Partinë Demokratike, Taulanda Jupi, në takimin e zhvilluar sot me gratë e Fierit është shprehur vajzat dhe gratë shqiptare meritojnë vëmendje reale dhe aspirate tëtjera që shkojnë përtej drejtësisë themelore për të jetuar dhe sigurisë ...

Read More
25 Nën
0

Nënkryetarja e PD, Oriola Pampuri: Dhuna me bazë gjinore ndaj grave dhe vajzave mbetet një nga plagët më të rënda të shoqërisë

  Reagimi i nënkryetares së Partisë Demokratike, Oriola Pampuri:   25 Nëntori shënon ditën Ndërkombëtare për Eleminimin e Dhunës ndaj Grave nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Dhuna me bazë gjinore ndaj grave dhe vajzave mbetet një nga plagët më ...

Read More
27 Tet
0

Basha, pas takimit me zëvendëspresidentin e IRI, Scott Mastic: Biseduam për prioritetet e PD, luftën kundër korrupsionit, zgjedhjet e lira, llogaridhënien politike dhe përfshirjen e sa më shumë të rinjve dhe grave në politikë

Pas takimit qe pati me zëvendëspresidentin e Institutit Republikan Ndërkombëtar, Scott Mastic, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet se e ka falenderuar për bashkëpunimin dhe kthimin e saj në alternativë qeverisëse dhe promovimin e demokracisë në Shqipëri. Basha më ...

Read More
15 Tet
0

Dita Ndërkombëtare e Grave Rurale, Taulanda Jupi: Duhet mbështetje ekonomike dhe politika fiskale të dedikuara për gratë e vajzat rurale me qëllim fuqizimin e tyre

Reagimi i plotë i Sekretares për Gruan në PD, Taulanda Jupi: Mbështetja ekonomike dhe politika fiskale të dedikuara për gratë e vajzat rurale me qëllim fuqizimin dhe nxitjen e iniciativës të tyre private, kujdesi shëndetsor dhe social, përfshirja dhe përfaqësimi ...

Read More
18 Sht
0

Vrasja e 80-vjeçares, Taulanda Jupi: Sistemi ynë i drejtësisë dhe shërbimit social për mbrojtjen nga dhuna të grave ka dështuar

Sekretarja për gruan në Partinë Demokratike, Taulanda Jupi shprehet se dështimi është portretizimi më i drejtë i sistemit tonë të sigurisë, drejtësisë dhe shërbimit social në mbrojtjen nga dhuna sistematike vajzat dhe gratë. Në reagimin e saj, Jupi thotë se ...

Read More
03 Gus
0

Merita Bakiu: Vrasja e grave, lajm që përsëritet. Ka dështuar, drejtësia, Policia, institucionet.

Kryetarja e grupit të grave Parlamentare dhe deputetja e Partisë Demokratike, Merita Bakiu, ka reaguar në lidhje me vrasjet që kanë ndodhur ditët e fundit. Nëpërmjet një statusi në Facebook, Bakiu shprehet se vrasja e grave në këtë vend është ...

Read More