Tags: "kosove"

17 Pri
0

“Serbia qendron pranë vizionit të Putinit”, Basha: Vuçiç i përdor serbët e Kosovës si “mish për top” siç e tregoi edhe sulmi paraushtarak i Banjskës

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha në një intervistë për Euronews Albania se me Serbinë duhet të jemi të kujdesshëm. Ai tha se deklaratat e Vuçiçit dhe deputetëve të Serbisë në KiE, por edhe sulmi i Banjskës, kanë ...

Read More
22 Jan
0

Sekretari për sigurinë kombëtare, Xhemal Gjunkshi: Amendamenti i kryetarit të PD për të mbështetur financiarisht sigurinë e Kosovës, dikton diplomaci të zgjuar

  REAGIMI I SEKRETARIT PËR SIGURINË KOMBËTARE DHE KOORDINIMIN EURO-ATLANTIK, XHEMAL GJUNKSHI   Koha është tani! Siguria dhe stabiliteti i Kosovës, dikton diplomaci të zgjuar me mbështetje buxhetore dhe nga shteti amë!   Amendamenti ligjor i kryetarit të PD për ...

Read More
21 Jan
0

Basha risjell propozimin e dy ditëve më parë: PD amendament për buxhetin, 50 milionë euro ndihmë ushtarake Kosovës

  Partia Demokratike e Shqipërisë depoziton nesër në Kuvendin e Shqipërisë amendamentin për të akorduar 50 milionë euro ndihmë ushtarake për Republikën e Kosovës. Është koha që të gjithë bashkë të kontribuojmë për sigurinë kombëtare, duke ofruar mbështetje për mbrojtjen ...

Read More
17 Tet
0

Franca riktheu vizat me Kosovën/ Reagon kreu i PD, Lulzim Basha: Penalizimi i qytetarëve të Kosovës nuk është rruga e duhur për të sjellë palët në dialog e as për t’i dhënë zgjidhje mosmarrëveshjeve me Serbinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar për vendimin e Francës për të rikthyer vizat për qytetarët e Kosovës. Me anë të një postimi në Facebook, Basha shprehet se penalizimi i qytetarëve të Kosovës nuk është rruga e duhur ...

Read More
12 Tet
0

Sulmi terrorist i 24 shtatorit/ Basha në KiE: Terroristët janë trajnuar në baza ushtarake në Serbi, armët janë kontrabanduar në Kosovë prej muajsh, për të provokuar një skenar të ngjashëm me atë të Krimesë në 2014

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mori pjesë dhe mbajti sot fjalën e tij në Asamblenë Parlamentare të KiE, ku që në krye të herës dënoi ashpër sulmin terrorist në Izrael. Sipas Bashës, Shqipëria dënon ashpër sulmet terroriste, dhe qëndron ...

Read More
12 Tet
0

Fjala e nënkryetares dhe deputetes së PD, Flutura Açka, në Parlament

FJALA E NËNKRYETARES DHE DEPUTETES SË PD, FLUTURA AÇKA, NË PARLAMENT   Do merrem në këto minuta me fjalën e kryeministrit. Një fjalë e gjatë në fakt, gati e mërzitshme, jo e natyrës së tij, as frymëzonte, as kishte asgjë ...

Read More
02 Tet
0

Deklaratat për Veriun e Kosovës/ PD kërkon interpelancë me Kryeministrin: Rama të japë shpjegime për qëndrimet e tij

Partia Demokratike kërkon zyrtarisht interpelancë me kryeministrin Edi Rama, në lidhje me deklaratat për largimin e Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës dhe .”.marrjen e Veriut të Kosovës nën kontroll nga KFOR”. Në shkresën drejtuar Kuvendit, deputeti Kreshnik Çollaku ...

Read More
01 Tet
0

Deklaratat e Ramës për KFOR/Basha: E rrezikshme dhe e dënueshme, PD do të depozitojë nesër kërkesë për interperlancë me Ranën për këtë deklaratë

Kryetari i PD, Lulzim Basha,  gjatë një interviste në Euronews Albania, ka lajmëruar se PD do të kërkojë interpelancë me kryeministrin Rama që të sqarojë deklaratën e tij për largimin e policisë së Kosovës nga veriu. Basha: Serbia është delja ...

Read More
25 Sht
0

Kryetari i PD, Lulzim Basha, nderon ditën e zisë për policin e vrarë në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nderuar ditën e zisë për vrasjen e policit Afrim Bunjaku, teksa sot Kosova ka shpallur ditë zie. Basha thekson se çdo shqiptar sot është në zi. Ai ka shprehur nderim për jetën e ...

Read More
24 Sht
0

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Basha: I tronditur nga kjo ngjarje! Jemi në krah të Policisë së Kosovës, Beogradi të distancohet prerazi nga sulmi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për sulmin ndaj policisë dhe vrasjen e policit në Kosovë. Basha thotë se ndihet i tronditur nga kjo ngjarje ndërsa lutjet shkojnë për familjarët dhe kolegët e punonjësit që humbi jetën në ...

Read More
12