Tags: "Rama"

26 Maj
0

“Rama show me emigrantët”, Endri Hasa i kujton kryeministrit propozimet e PD për votën e diasporës: Ka frikë nga vota e e lirë

Anëtari i kryesisë së PD, njëkohësisht Sekretari për Burimet njerëzore dhe Koordinimin Dixhital, Endri Hasa, përmes një postimi në Facebook e ka cilësuar propagandë bajate show-n e Ramës në Itali sot. “Ai bën gjithçka për të vjedhur suksesin e atyre ...

Read More
18 Gus
0

Arrestimet për koncesionin e sterilizimit, PD: Publiku po sheh qartë se korrupsioni dhe shpërdorimi i fondeve publikë është kthyer në një fenomen të qeverisë Rama

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË, ZËDHËNËSJA MIRELA KARABINA Struktura e Posaçme Antikorrupsion ditën e djeshme lëshoi 8 urdhër – arreste për politikanë dhe zyrtarë të lartë të përfshirë në korrupsion me akuzën: shpërdorim detyre, falsifikim dokumentacioni dhe mashtrim, veprime ...

Read More
13 Gus
0

“Kërkojnë t’i hedhin llumin PD-së”, Lulzim Basha: Rama dhe Berisha bashkëpunojnë me njëri-tjetrin, ‘beteja’ në publik është për…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliajn dhe ish-kryeministrin Sali Berisha për bashkëpunim. Në një postim në Facebook, Basha shkruan se shqiptarët e kanë të qartë se pas fasadës së “betejës” ...

Read More
27 Tet
0

PM Rama defending by all means Tahiri, even by using “fake news”.

PM Rama attacked the key Albanian whistleblower in the Tahiri case for his previous statements. The accusations were made during an interview given for a popular TV show on Friday evening, October 27th. Rama said that the whistleblower, Mr. Zagani ...

Read More
25 Tet
0

PM Rama to Albanian journalists: "While the prosecution is from stone age, you are stupid.”

“You speak improperly, you are illiterate. I can answer to you whatever my white heart would like to. Look at yourself, what do you ask? Is this a question? This is stupidity.” PM Rama made this statement to the journalists ...

Read More
23 Tet
0

Basha calls upon EU and US to react on Rama’s pressure against the judiciary.

PD leader Lulzim Basha has reacted immediately after Prime Minister Edi Rama’s attack on the prosecution. Basha called upon the EU and US to put pressure on PM Rama and the governing majority to immediately interrupt the campaign of threats ...

Read More
15 Tet
0

Basha to PM Rama: "It is your fault, not Europe's"

“There is no patience fatigue amongst Albanians regarding the EU enlargment process. Albanians are exasperated by a captured government that protects criminal networks and drug lords who have taken over the national economy and state authorities. This is why Albanians ...

Read More
03 Tet
0

The chronology: why drug traces lead to Rama

By Andi Bushati The former President of the Republic, Mr. Bujar Nishani, suggested to declassify the minutes of a National Security Council meeting which, according to him, would reveal many facts on the collusion of high rank police chiefs and ...

Read More