Category Archives: Lajmi fundit

02 Tet
0

Krimi dhe trafiku i drogës rriten çdo ditë, bandat kanë njeriun e tyre minister

Rendi është në pikë kritike dhe biznesi kriminal i drogës vazhdon me ritme të larta, ndërsa në krye të Ministrisë së Brendshme kemi një minister të diskredituar publikisht, një ministër që ka humbur legjitimitetin, një ministër të provuar tashmë me ...

Read More
01 Tet
0

Afera CEZ, çështja është komplekse, të dyshuar janë kryeministri dhe kreu i parlamentit, vetëm një hetim i plotë ndërkombëtar nxjerr përgjegjësitë

Të nderuar kolegë deputetë Partia Demokratike dhe opozita ka kërkuar një hetim ndërkombëtar, si e vetmja zgjidhje që mund të arrijë në një hetim të plotë, të gjithanshëm, të besueshëm, për aq kohë sa këto ditë i gjithë sistemi i ...

Read More
01 Tet
0

Për një çështje ndërkombëtare, duhet hetim ndërkombëtar

Zonja deputete, zotërinj deputetë, të dashur qytetare dhe qytetarë që ndiqni këtë seancë, dhe që me të drejtën më legjitime prisnit sot që kjo seancë të votojë ligjin për hetimin ndërkombëtar, të aferës, të superaferës korruptive që ju ka kushtuar ...

Read More
01 Tet
0

Reagim i deputetit Myqerem Tafaj

  Që në fillim, dëshiroj të theksoj se vendimi i marrë nga Prokuroria Përgjithshme është i padrejtë dhe, si i tillë, duket se është marrë nën presionin e Qeverisë. Unë e kam kundërshtuar këtë vendim të Prokurorisë duke parashtruar argumente ...

Read More
01 Tet
0

Fermerët në ditën më të keqe, qeveria i braktisi, jep para për klientelën

Projektligji që po diskutojmë tani, bën fjalë për disa ndryshime të cilat përmirësojnë ligjin aktual “Për materialin mbjellës dhe shumëzues bimor”, por nuk e ndryshojnë thelbin e tij. Këto përmirësime konsistojnë: Së pari, në krijimin e lehtësirave për importuesit dhe ...

Read More
30 Sht
0

Qeveria ka rënë, Rama-Meta nuk qeverisin por luftojnë njëri-tjetrin dhe nxjerrin alibi për milionat që kanë zhvatur

Të nderuar deputetë, Megaskandali i vjedhjeve, shpërdorimeve, abuzimeve dhe korrupsionit kolosal në një prej pasurive më të mëdha kombëtare, atë të energjisë elektrike i cili ka tronditur këto ditë mbarë qytetarët shqiptarë ka vulosur rënien de-fakto të qeverisë Rama-Meta, të ...

Read More
29 Sht
0

Antimafia italiane në alarm për drogën shqiptare, Rama krekoset me ministrin AA003GB

Prokurori i antimafias së Leces, Cataldo Motta, bëri para dy ditësh një deklaratë tronditëse. Ai tha se droga nga Shqipëria në Itali vazhdon me të njëjtat ritme, duke theksuar edhe narkotikët e fortë të Afganistanit që kalojnë tranzit në vendin ...

Read More
29 Sht
0

Edi Rama inkriminoi edhe Arkivën e Shtetit

Nga kjo seli, që nga Nëntori i vitit 2013, ne kemi denoncuar emërimet në administratë të personave me të kaluar penale dhe rekorde kriminale. Në të gjitha nivelet e administratës dhe në të gjitha qarqet e Shqipërisë. Por rasti që ...

Read More
28 Sht
0

Drafti i qeverisë i njëanshëm, synon kapjen e drejtësisë

Kjo mbledhje e komisionit kishte të bënte me procedurën e shqyrtimit të draftit të amendamenteve kushtetuese të përgatitur nga ana e maxhorancës dhe ekspertëve të emëruar prej saj. Opozita, gjatë gjithë ditës së sotme, ka pasur komunikime të vazhdueshme edhe ...

Read More
28 Sht
0

Mbështetje e plotë ndërkombëtare për dekriminalizimin dhe luftën kundër korrupsionit

Me partnerët tanë diskutuam çështjet kryesore që prekin qytetarët shqiptarë si çështjen e dekriminalizimit, prioritet i të gjitha prioriteteve, nyja gordiane për të zgjidhur krizën e gjithanshme politike, parlamentare dhe ekonomike të vendit. Pra largimin e kriminelëve nga Parlamenti, nga ...

Read More