Category Archives: Lajmi fundit

17 Qer
0

Aferat e Veliajt, Gjykata e detyron të japë informacion

Olli përshëndet vendimin e Administratives që e urdhëron Veliajn të zbatojë ligjin Këshilltarët e Partisë Demokratike në Bashkinë e Tiranës kanë fituar gjyqin me Erion Veliajn në lidhje me mosdhëninen e informacionit, dhe një vendim i gjykatës administrative e detyron ...

Read More
16 Qer
0

Basha: Ditë kritike për vendin, Rama dëshmoi se cila është drejtësia që ai do

Me presione, sulme, kërcënime kriminale, Edi Rama ia doli të përcaktojë dy vendime gjykate, që lidhen me dy prej skandaleve më të mëdha të qeverisjes së tij, janë përgjimet e paligjshme dhe inkriminimi I pushtetit. Çako u kthye në detyrë, ...

Read More
16 Qer
0

Vendimet për Çakon dhe Rroshin, Rama shton presionin ndaj gjykatave

Edi Rama ka shtuar presionin e tij kriminal ndaj gjykatave sot, duke kërkuar të mbyllë skandalin e përgjimeve, të rikthejë në detyrë Cakon dhe po ashtu të nxjerrë të lirë Elvis Rroshin. Presioni dhe kërcënimet kriminale të Ramës ndaj gjykatave ...

Read More
15 Qer
0

Basha-Ramës: Lëri provokimet e ulëta, prano plotësisht dhe jo pjesërisht Rekomandimin 88 të Komisionit të Venecias që t’i japim Shqipërisë një drejtësi të pakapur politikisht

A ka shqiptar ta besojë se ti e don drejtësinë më të pavarur sesa trupa më e përzgjedhur në Europë, ajo e Komisionit të Venecias, nga e cila mer këshilla çdo kryeqytet i Europës për reforma kushtetuese? Ky që pikon ...

Read More
15 Qer
0

Rama linçon gjykatësin kur nuk i pëlqen vendimi, e do drejtësinë nën këmbët e tij

Nga njëra anë, Edi Rama predikon vetingun, pra vlerësimin e gjykatësve, dhe propagandon që atë ta bëjnë profesionistët e jo partitë, nga ana tjetër ka vërsulur një taborr me policë kundër gjykatësit që dha një vendim që nuk i pëlqen ...

Read More
15 Qer
0

Rama do përballet me ligjin për aferën e stadiumit me kullë 24 katëshe

Partia Demokratike, thirrje Prokurorisë të hapë hetimet Sekretari për Aksionin Qytetar, Ervin Salianji denoncoi sot nisjen e punimeve për kullën 24 katëshe pranë stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”. Salianji u shpreh se Partia Demokratike mbështet ndërtimin e një stadiumi për tifozët ...

Read More
14 Qer
0

Basha: Opozita gati ta votojë sot draftin, Ramen se lë vëllazëria me krimin të pranojë rekomandimin 88

  Edi Ramës i pëlqejnë fjalët e mëdha dhe shprehjet bombastike. E dëgjuat sapo mbylli një fjalim 45 minutash. U tha gjithçka por nuk iu përgjigj disa pyetjeve kryesore, në fakt një pyetje kryesore. i pëlqejnë shprehjet figurative, metaforat, por ...

Read More
14 Qer
0

Basha me Steinmeier: Pranimi i plotë i Rekomandimit 88 të Venecias nga Edi Rama mban peng Reformën në Drejtësi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha priti sot në një takim Ministrin e Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier. Zoti Basha shprehu mirënjohjen për kontributin e Gjermanisë dhe të ministrit Steinmeier për anëtarsimin e Shqipërisë në NATO dhe Pavarësinë e Kosovës, ...

Read More
14 Qer
0

Basha: Opozita e gatshme të votojë reformën në drejtësi nëse zbatohet i plotë, rekomandimi 88 i Opinionit Final të Komisionit të Venecias

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike ka dalë me vendimin unanim të mbështetjes së miratimit në parim të draftit të ndryshimeve kushtetuese në funksion të reformës në drejtësi, me një dhe vetëm një kusht: Adoptimin dhe zbatimin e plotë, jo të ...

Read More
13 Qer
0

Asgjë më pak dhe asgjë më shumë se ç’rekomandon Venecia. Ky është standarti ynë për Drejtësinë

Përshëndetje të nderuar përfaqësues të medias Dua të siguroj sot të gjithë shqiptarët se Partia Demokratike po bën dhe do të vazhdojë të bëjë deri në çastin e fundit, shpresoj në një konsensus mbarë kombëtar për Reformën në Drejtësi, atë ...

Read More