Category Archives: Lajmi fundit

31 Mar
0

Kanë shkatërruar arsimin e lartë, universitetet do kthehen në shërbim të studentëve, dijes dhe interesit publik

Lulzim Basha bashkëbisedim me pedagogë dhe qytetarë në Sheshin e Lirisë, për sistemin e arsimit të lartë. Skema e ramës anti-dije, në funksion të klientëve dhe pasurimit të tyre. Paraditen e 42-të, në Sheshin e Lirisë, kreu demokrat Lulzim Basha, ...

Read More
31 Mar
0

Basha me drejtuesit e institucioneve të BE: Beteja për zgjedhje të lira e të ndershme, është një betejë europiane

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në vijim të punimeve të kongresit të PPE në Maltë, u takua me drejtues të lartë të institucioneve europiane dhe udhëheqës politik të së djathtës. Në takimin me Komisionerin e Zgjerimit, Hahn, z.Basha u ...

Read More
30 Mar
0

Basha takon kreun e Europol: Bashkëpunim për dekriminalizimin dhe pasuritë e fshehura të pushtetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha takoi sot drejtorin e Europol Rob Wainright, të cilin e falenderoi për bashkëpunimin e shkëlqyer që çoi në liberalizimin e vizave me Europën në fund të vitit 2010, ç’ka mundësoi lëvizjen e lirë të ...

Read More
30 Mar
0

Mbështetje e plotë europiane për betejën për zgjedhje të lira e të ndershme në Shqipëri

Lulzim Basha merr përkrahjen e udhëheqësve europianë për votën e lirë e të ndershme. Sot Samiti i krerëve të shteteve në PPE në Maltë Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po merr pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Europiane (PPE) ...

Read More
29 Mar
0

Basha në kongresin e PPE: Beteja për vlerat europiane, për zgjedhje të lira e të ndershme, do fitohet me çdo kusht

I nderuar president Daul Të nderuar anëtarë të këtij samiti Të nderuar të ftuar Më lejoni të filloj duke falenderuar mikëpritësit tanë Partinë Nazzjonalista dhe t’u uroj atyre fitore në sfidën që po vjen me zgjedhjet e ardhshme këtu në ...

Read More
29 Mar
0

Situata e biznesit të vogël në Shqipëri në krizë për shkak të taksimit të lartë dhe tatimeve abuzive

Sipërmarrës dhe biznesmenë folën sot në Sheshin e Lirisë për problemet madhore të biznesit të vogël Sipërmarrës të vegjël nga Sheshi i Lirisë dikutuan për situatën e vështirë në të cilën ndodhen. Rritja e çmimit të taksave, energjisë elektrike, naftës ...

Read More
29 Mar
0

Kryeministri hungarez, mbështetje të plotë për aksionin e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme

Basha takohet me Orban në Kongresin e PPE, në Maltë. Kryetari i opozitës pritet të mbajë fjalën në seancën plenare dhe të ketë takime me liderë europiane Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, takoi sot Kryetarin e Fidesz, njëkohësisht Kryeministër ...

Read More
28 Mar
0

Të rinjtë sot nuk ndjehen të lirë sepse nuk zgjedhin shkollim, punësim apo edhe vetë përfaqësuesit e tyre në Parlament

Të rinj dhe të reja, gjimnaziste dhe studentë folën për problemin e arsimimit dhe papunësisë në Shqipëri Dhjetëra të rinj dhe të reja, gjimnazistë dhe studentë dhe të sapodiplomuar folën për mungesën e mundësive dhe punësimit. Mungesa e meritokracisë për ...

Read More
27 Mar
0

Intervista e Lulzim Bashës dhënë sonte për emisionin Opinion

Pyetje: Z.Basha a mund të jeni më i qartë në konfirmimin që keni marrë për vazhdimin e protestës tuaj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vizitën që patët. Ka pasur deklarata dhe kundër deklarata për atë çfarë keni besuar ...

Read More
27 Mar
0

Deklaratë e Koalicionit Opozitar

Partitë e koalicionit opozitar duke shqyrtuar krizën e thellë politike ku ndodhet Shqipëria, kërcënimin e zgjedhjeve nga krimi i veshur me pushtet, droga dhe paratë e pista dhe vendosja e të gjitha strukturave shtetërore në funksion të fushatës së partive ...

Read More