Category Archives: Lajmi fundit

24 Sht
0

PREZANTIMET E PLOTA TË PLATFORMËS “PËR ÇLIRIMIN E EKONOMISË, KUNDËR KORRUPSIONIT DHE OLIGARKISË”.

JORIDA TABAKU –  ABUZIMI ME PASURINË DHE PARATË PUBLIKE   Shumë biznese sot që nuk marrin dot pjesë në garë sepse gara është e paracaktuar. Ka shumë biznese të ndershme sot që mbyllen se një biznes tjetër merr kontratën e koncesionit. ...

Read More
24 Sht
0

Bashkë me vetingun në politikë, çlirimi i ekonomisë përmes  platformës antikorrupsion dhe antioligarki, do t’i japë Shqipërisë frymëmarrje

·         Platforma antimafia e opozitës për çlirimin e ekonomisë, propozon mekanizmin ligjor për evidentimin, identifikimin, sekuestrimin dhe konfiskimin e pasurive të personave privatë dhe zyrtarëve publikë përfshirë në afera kriminale korruptive, PPP, tendera, koncesione, leje apo licenca. ·         Këto janë ...

Read More
23 Sht
0

Sulmi i Arta Markut ndaj prokurorëve antimafia eshtë pjesë e skenarit të Edi Ramës

Lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit ka marrë goditje të paprecedentë gjatë këtyre ditëve nga Arta Marku, Kryeprokurorja e Edi Ramës, që me veprime të qëllimshme dhe me paramendim, po godet, dekurajon dhe shantazhon, grupin e prokurorëve antimafia.   ...

Read More
23 Sht
0

Kontrolli i pompave të karburantëve do t’i japë klientit të Ramës, Gentian Sula, 60 milionë euro fitime

Koncesionet dhe tenderat korruptivë të qeverisë së Edi Ramës po zhvasin gjithnjë e më shumë shqiptarët. Nga kasat dhe pajisjet e reja fiskale që do t’i kushtojnë secilit biznes të paktën 600 euro, shumë shpejt shqiptarët do të paguajnë akoma ...

Read More
22 Sht
0

Qeveria po vendos me një tender korruptiv dhe të panevojshëm monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin

  Qeveria po vendos me një tender korruptiv dhe të panevojshëm monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin, duke rritur kostot nga 600-1000 euro për çdo biznes.   Tenderi korruptiv prej 15 milionë euro i shkakton biznesit një dëm prej ...

Read More
21 Sht
0

Opozita kallzim ndaj kryeprokurores Arta Marku, për largimin e paligjshëm të prokurorëve

Opozita padit kryeprokuroren Arta Marku për largim të paligjshëm të prokurorëve që hetojnë ish-​ Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, me qëllim  mbylljen e  hetimit ndaj tij. Ne emër të opozitës, kallëzimin e depozituan në prokurorinë e Tiranës, kryetarët e grupeve parlamentare PD- LSI, ...

Read More
21 Sht
0

Krimi po kontrollon qeverinë, Shqipëria po destabilizohet. Europa të thotë se nuk pranon kryeministra të inkriminuar

Teza se autokratët e Ballkanit sigurojnë stabilitet ka dështuar dhe ata europianë që e mbështesin këtë duhet të korrigjojnë kursin e tyre. Ata që flasin në emër të Europës të mos na gënjejnë më, por ta thonë qartë: Europa nuk ...

Read More
21 Sht
0

Njoftim për qëndrimet e përfaqësuesve të PPE, Patrick Voller dhe Doris Pack

Dy prej përfaqësuesve të lartë të PPE, Sekretari për Marrëdhëniet me Jashtë, Patrick Voller dhe Presidentja e Grave të Partisë Popullore Europiane, Doris Pack, vunë në dukje në Tiranë se me krim të organizuar që i sjell Shqipërisë dhe Europës ...

Read More
20 Sht
0

Kur në një qytet si Shkodra, ka 6 vrasje dhe 2 rrëmbime, nuk mund ta imagjinoj që kjo të ndodhë në një vend

Kryetarja e Forumit te Grave të PPE, Doris Pack, vizitoi sot Shkodrën, duke vënë në dukje situatën e rëndë të kriminalitetit. E shoqëruar nga kryetarja e LDGSH Albana Vokshi, Doris Pack u takua me Kryetaren e Bashkisë Voltana Ademi, ku ...

Read More
20 Sht
0

Me vettingun politik krimi dhe qeveria nuk do të jenë të ulur në karrige. Rama nuk e do vetingun politik dhe do të bëjë gjithçka për ta bllokuar

   Në bindjen time më të thellë, çlirimi nga sovrani i parlamentit të uzurpuar nga kriminelët dhe hajdutët,  përmes mobilizimit qytetar, është rekursi i vetëm në gjendjen e emergjencës kombëtare, ku shteti ka rënë, ku nuk ka më gjykata dhe ...

Read More